Kategórie
Kapa diskusie 2023

Diskusia s pánom Pavlom Čekanom

Diskusia s Pavlom Čekanom.

Včera sme u nás v KAPA12 mali tú česť diskutovať s Pavlom Čekanom, slovenským vedcom pôsobiacim v oblasti molekulárnej biológie, biochémie a molekulárnej onkológie.Pôsobil na americkom Národnom onkologickom inštitúte, súčasti Národného Inštitútu zdravia; Rockefellerovej univerzite v New Yorku a napokon sa stal spolu s Vladimírom Wolfom a Petrom Kiliánom jedným zo zakladateľov vedeckej spoločnosti MultiplexDX.

Je známy aj  vďaka svojmu výskumu v oblasti diagnostiky rakoviny prsníka, jeho diagnostická teória tzv. multiplexingu bola validovaná a odpublikované v roku 2013 v časopise The Journal of Clinical Investigation. Vďaka tejto technológii je možné podiel správne určených diagnóz zvýšiť až na 99 percent.

Táto diskusia sa viedla vo veľmi priateľskom móde. Počúvali sme o živote vedca, ktorý sa po 20. rokoch vrátil na Slovensko.🇸🇰 Jeho príbeh, ale aj snaha meniť Slovensko k lepšiemu môže byť inšpirujúcou pre mnohých.Pavol sa v diskusi dotkol nielen tém v ktorých je naslovovzatý odborník, ale sa s nami podelil aj o svojich víziách pre úspešné a hrdé Slovensko.🇸🇰

Ako úspešný vedec, pozná problémy a nedostatky v oblasti výskumu a inovácii na Slovensku. V rámci diskusie sme identifikovali niekoľko problémov slovenského školstva, ale aj zdravotníctva.

Slovensko môže byť pyšné na prácu a motiváciu vecov ako je Pavol Čekan a ako krajina, ktorá chce rásť a posúvať sa vpred by mala robiť všetko preto, aby sme o tak kvalitných ľudí neprichádzali.

Ešte raz ďakujeme 🙂 🔝👍🇸🇰

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *