Kategórie
Kapa v regiónoch 2023

Kapa 12 v regiónoch – 5 rokov na (ďalekom) východe

🏢  Už sa stalo tradíciou, že v auguste trávime niekoľko dní v malebných Poloninách a okolí. Tento rok sme okrem iného strávili niekoľko hodín debatou s p. primátorom Sniny Petrom Vološinom Peter Vološin žije Sninou , ktorý sa s nami podelil o svoje skúsenosti a poznatky zo svojho prvého funkčného obdobia ako primátora Sniny. Venovali sme sa témam rozvoja mesta Snina, jeho plánom a víziám.

 🚰 Taktiež sme navštívili starostku obce Ladomírov Janu Gezovú, ktorá nám porozprávala o najväčších výzvach pre túto obec ako napr. chýbajúci vodovod a kanalizácia. Rozvoj turizmu je bohužiaľ bez tejto základnej infraštruktúry veľmi náročný, a preto sa pani starostka bude počas svojho prvého volebného obdobia sústrediť hlavne na zrealizovanie tejto náročnej úlohy.

🍞 Veľmi príjemná bola pre nás aj návšteva u Jara Lechana a jeho Košiar o.z. , ku ktorému sme zavítali opäť po troch rokoch. Tomuto zanietencovi pre tradičné remeslá a podporu rusínskej kultúry sa podarilo zrealizovať rekonštrukciu pôvodnej drevenej chalupy z roku 1891, kde zážitkovou formou demonštruje ako sa niekedy piekol chlieb, alebo vyrábala hrnčiarska keramika. Pečenie chleba je však náročný proces a ten sme si vyskúšali pod dozorom majstra od začiatku – vymlátiť zrno, namlieť múku, vymiesiť cesto, nechať vykvasiť a následne upiecť. Odmenou pre nás bol nádherný čerstvý a voňavý chlebík.

Naše štyri dni boli popretkávané aj stretnutiami s miestnymi ľuďmi, návštevou legendárneho podniku Bejvoč v Kolonici Pohostinstvo Bejvoč a zakončené boli pozorovaním padajúcich Perzeidov v Parku tmavej oblohy. 

Snina, Poloniny a okolie….ďakujeme za 5 nezabudnuteľných rokov plných zážitkov a objavovania!! 💫

)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *