Kategórie
Kapa v regiónoch 2021

KAPA 12 v regiónoch – Hont   

Iniciatíva KAPA 12 si kladie za cieľ stretávať sa ľuďmi v regiónoch, tak aby sme priamo na mieste dokázali spoznať výzvy ale aj krásy daného kraja.

Tento víkend sme strávili v malebnom Honte, kde sme počas troch horúcich dní absolvovali nádherný program. V piatok sme sa stretli so starostom obce Obeckov p. Milošom Kočim, ktorý nám porozprával o úspechoch ale aj starostiach, ktoré ho previedli prvými tromi rokmi jeho funkčného obdobia. Svoju dlhoročnú prax v oblasti poľnohospodárstva dokázal zhodnotiť v prospech obce a pretaviť do reality rôznymi projektmi ako bolo napríklad dobudovanie infraštruktúry najmä kanalizácie, plynu či vody v jednom z najmenej z rozvinutých regiónov Slovenska.

V sobotu sme začali návštevou rodinného vinárstva Mihálik v obci Dolné Plachtince, kde nám pán majiteľ poodhalil tajomstvá výroby vína v tomto tradične vinárskom regióne a mali sme možnosť ochutnať aj jeho medailami ovenčenú produkciu vín.  

V sobotu podvečer sme absolvovali v meste Veľký Krtíš výbornú debatu s dlhoročným starostom obce Malé Zlievce p. Jozefom Filkusom a predstaviteľkou neziskovej organizácie Simonou Ďurišovou, ktorá v Rakúsku bojuje za práva opatrovateliek zo strednej a východnej Európy, medzi ktorými je aj cca 20 tisíc sloveniek. V rámci viac ako dvojhodinovej diskusii v KC Marťák, do ktorej sa zapojili aj naši hostitelia Karol Sudor a Robert Šarina, sme sa rozprávali na témy súvisiace s bežným životom a každodennou realitou obyvateľov Veľkého Krtíša a jeho okolia. 

Keďže veľké množstvo obyvateľov okresu chodí kvôli pracovným podmienkam do Rakúska, Simona Ďurišová nám porozprávala svoje dôvody prečo sa rozhodla týmto ľudom pomáhať. Pán starosta Filkus nám zdieľal svoje skúsenosti s rozvojom obce, v ktorej je už 19 rokov starostom a zároveň nám priblížil aj zákulisie nekalých praktík a podplácania v slovenskom futbale, ktorého bol sám svedkom a aktívne voči nemu vystúpil za čo bol aj perzekuovaný. Novinár Karol Sudor a tlmočník do posunkového jazyka Róbert Šarina sa tiež zapojili do diskusie a prezentovali svoj pohľad na rozvoj regiónu a bežného života v ňom.  

Región Hontu má podmanivú krajinu, úžasných a priateľských ľudí a obrovskú perspektívu ďalšieho rozvoja. Chabá infraštruktúra a nedostatok pracovných príležitostí však spôsobujú, že aj tento región sa postupne vyľudňuje. Nás však teší, že sme stretli tak zanietených, aktívnych a múdrych ľudí, ktorí chcú posúvať svoj kraj vpred.   

Ešte raz ďakujeme Karol Sudor, Robert Šarina, Simona Ďurišová, Milošovi Kočimu, Jozefovi Filkusovi a všetkým, s ktorými sme sa počas týchto troch dní stretli. 

Hont nás očaril!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *