Kategórie
Kapa v regiónoch 2021

Kapa 12 v regiónoch – Národný park PoloninyUBĽA-ULIČ-TOPOĽA


Stáva sa už pravidlom, že sa v auguste vyberáme na severovýchod Slovenska, aby sme sa priamo na mieste porozprávali s miestnymi a spoznali ich starosti a názory na veci verejné a najmä aby sme načúvali problémom vo všetkých kútoch Slovenska.
Náš tohtoročný výjazd sme začali v obci Ubľa, ktorá je zároveň aj jedným z dvoch hraničných prechodov pre peších a autá na Ukrajinu. Starostka Uble, pani Nadežda Sirková, sa s nami podelila o svoje skúsenosti s výkonom funkcie starostky, ktorú v Ubli vykonáva už od roku 2007 ako aj z jej pôsobenia ako poslankyne PSK. Obec sa počas jej funkčného obdobia venovala nielen rekonštrukcii obecných budov ako napríklad budovy materskej a základnej školy, ale aj vybudovaniu dopravného ihriska a workoutovej zóny pre deti a mládež. Pre starších obyvateľov sa podarilo zriadiť špecializované zariadenie pre ľudí trpiacimi Alzheimerovou alebo Parkinsonovou chorobou, kde si zároveň našlo prácu 11 miestnych obyvateľov.


Pani starostka sa však vrátila aj k problému ktorý ich roky ťažil a to sú nespočetné množstvá odstavených áut a vrakov ktoré po sebe zanechávajú Ukrajinci vracajúci sa domov z práce v EÚ. Vybudovanie chýbajúcej infraštruktúry v podobe parkoviska alebo chodníka pre peších na hraničný prechod vzdialený 1,5 km od Uble je prioritou pre ďalší rozvoj obce.


Zastávka, ktorú nemôžeme nikdy vynechať je prírodný bio bazén a letné osvieženie na BEJVOČi ktorý sa nachádza v obci Kolonica, kde sa vždy zastavíme na kus reči aj s domácimi.
Navštívili sme aj obec Ulič, kde sme sa dostali len pár krokov od prísne stráženej zelenej hranice oddeľujúcej Schengenský priestor od Ukrajiny. Dedina Ulič je celoslovensky známa kvôli ručnej výrobe pirohov a tak sme ani my neodolali a ochutnali sme miestnu špecialitu. Na debatu k nám v druhej časti dňa zavítala aj riaditeľka Východoslovenskej galérie pani Dorota Kenderová, ktorá nám porozprávala o svojich skúsenostiach zo svojho dlhoročného pôsobenia v kultúre, o riadení galérie v našich podmienkach a plánoch do budúcnosti. Zhodli sme sa, že napriek tomu že kultúra nebýva nikdy prioritou, patrí k základným hodnotám každého národa a zaslúži si viac pozornosti, priestoru a prepojenia.


Našu návštevu sme zakončili nočnou prehliadkou Gréckokatolíckeho dreveného chrámu sv. archanjela Michala, kde sme si v prítmí blikajúcich sviečok vypočuli prednášku o histórii chrámu či o aktuálnom dianí v regióne z pohľadu cirkvi od pána farára Lukáša Kireša.


Ďakujeme za úžasnú príležitosť stráviť 4 dni v spoločnosti úžasných ľudí na krajnom východe Slovenska, ktorý nás stále viac očaruje svojou krásou a úžasnými ľuďmi ktorí ho vytvárajú!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *